Home  > PC Parts  > Computer Parts  > Memory (RAM)  > DDR4 RAM > Corsair Vengeance LPX 16GB (2 x8GB) C15 3000MHz DDR4 RAM - White (CMK16GX4M2B3000C15W)
Corsair Vengeance LPX 16GB (2 x8GB) C15 3000MHz DDR4 RAM - White (CMK16GX4M2B3000C15W)
  • 40082_thumb_P_1539732235441
Loading... Contact Store
   Next Day Dispatch   Question Mark
Order within 18hrs and 42mins
Designed for high-performance overclocking on Intel X99 and 100 Series motherboards
Official Product LinkOpen Link
Package contents
2 x 8GB memory modules
CompatibilityIntel X99 and 100 Series platforms
SpecificationsWarranty Limited Lifetime
Fan Included No
Heat Spreader Vengeance LPX
Memory Configuration Dual / Quad Channel
Memory Series Vengeance
Memory Type DDR4
Package Memory Format DIMM
Package Memory Pin 288
Performance Profile XMP 2.0
Color White
Memory Size 16GB Kit (2 x 8GB)
SPD Latency 15-15-15-36
SPD Speed 2133MHz
SPD Voltage 1.2V
Speed Rating PC4-24000 (3000MHz)
Tested Latency 15-17-17-35
Tested Speed 3000MHz
Tested Voltage 1.35V
  • Product Name: