Home  > PC Parts  > Computer Parts  > Power Supply / PSU > Silverstone 1100W Titanium 80+ Fully Modular ATX Power Supply (ST1100-TI)
Silverstone 1100W Titanium 80+ Fully Modular ATX Power Supply (ST1100-TI)
  • 41273_thumb_P_1515464785992
  • 41273_thumb_P_1515464806647
Loading... Contact Store
   Same Day Dispatch   Question Mark
Order within 8hrs and 55mins
  • Top-level efficiency with 80 PLUS Titanium certification
  • All Japanese capacitors
  • 100% modular cables
  • 24/7 continuous power output with 50Æ’ operating temperature
  • Class-leading single +12V rail
  • Strict ±3% voltage regulation and low ripple & noise
  • Dual EPS 8pin with multiple PCI-E 8 / 6pin connectors support
  • Ultra silent 135mm fan with intelligent semi-fanless operation
     The 80 PLUS Titanium certification represents the pinnacle of power supply efficiency with requirement of at least 90% conversion efficiency even at the very low 10% loading condition. For SilverStone, achieving the highest efficiency is just one aspect to what makes for a technically advanced power supply. The available power also needs to be condensed into a physical package as small as possible so that users can freely utilize it in any case or system with minimal interference. For the Strider Titanium series power supplies, all models are among the smallest in size for their wattage levels. As befitting of being in the Strider series, abundant enthusiasts features are included such as all Japanese capacitors, ±3% regulation, powerful single +12V rail, 24/7 continuous power output at 50Æ’, and dual EPS 8pin with multiple PCI-E 8 / 6pin connectors support. For those looking to build the most efficient systems possible with multiple GPUs for gaming, folding, mining, scientific calculations, or machine learning, the 1100W / 1300W / 1500W Strider Titanium series power supplies are definitely the top choices.
Max. DC Output
1100W (Peak 1200W)
Power density
474W per liter
Load Range +3.3V+5V+12V1+12V2+5VSB-12VMax.(Amps)25A22A92A/3.0A0.3APeak (Amps)//////Min.(Amps)0A0A0.15A/0A0ARange (%)±3%±3%±3%/±5%±10%Line Reg.(%)±1%±1%±1%/±1%±1%Ripple(mVp-p)50mV50mV120mV/50mV120mV
ColorBlack (lead-free paint)
Combined +3.3V & +5V
120W
Combined +12V
1100W
Input Voltage
90 ~ 264 Vrms
Input Frequency Range
47Hz ~ 63Hz
PFCActive PFC (PF>0.9 at full load)
Efficiency90% ~ 94% at 10% ~ 100% loading
MTBF100,000 hours
Operating temperature
0 ~ 50°C
ProtectionOver Current Protection
Over Power Protection
Over Voltage Protection
Short Circuit Protection
Under Voltage Protection
Over Temperature Protection
Connectors
1 x 24 / 20-Pin motherboard connector (550mm)
1 x 8 / 4-Pin EPS / ATX 12V connector (750mm)
1 x 8 / 4-Pin EPS / ATX 12V connector (550mm)
8 x 8 / 6-Pin PCIE connector ("550mm" x 8)
16 x SATA connector ("600mm / 150mm / 150mm / 150mm" x 4)
6 x 4-Pin Peripheral connector ("600mm / 150mm / 150mm" x 2)
1 x 4-Pin Floppy adapter connector (100mm)
Cooling System
Single 135mm silent fan
Form factor
ATX
Dimension150 mm (W) x 86 mm (H) x 180 mm (D)
5.91" (W) x 3.39" (H) x 7.09" (D)
Weight3.96 kg
Certification80 PLUS Titanium
  • Product Name: