Home  > PC Parts  > Computer Parts  > Power Supply / PSU > Silverstone 1500W 80+ Gold Fully Modular ATX Power Supply (ST1500-GS)
Silverstone 1500W 80+ Gold Fully Modular ATX Power Supply (ST1500-GS)
1500W (1600W peak) DC PSU with eight 25A +12V rails, 100% modular cables, 80 PLUS Gold (87‑90% efficiency), silent 135mm fan (18‑34 dBA), active PFC, 646 W/L density, ATX PS/2 size and full protection suite.
  • 40517_thumb_P_1508465932385
  • 40517_thumb_P_1508465956690
Loading... Contact Store
   Same Day Dispatch   Question Mark
Order within 11hrs and 58mins
Reaching 1500W DC output (1600W peak), the Strider ST1500 is effectively at the limit of what an internal PC power supply can achieve in terms of wattage rating. For SilverStone, getting to this maximum power was only part of the goal for a consumer-level power supply so every desirable feature known were added to create a dream product. The list starts with unprecedented eight +12V rails with each capable of up to 25A and continues with features such as 100% modular cables, 80 PLUS Silver worthy efficiency ratings, and quietness level that matches most 500W PSUs. If there is one upgrade that will likely outlast a PC enthusiast™s interest in computing, the ST1500 may just be it.
Official Product LinkOpen Link
Max. DC Output
1500W (Peak 1600W)
Power density
646W per liter
Load Range +3.3V+5V+12V1+12V2+5VSB-12VMax.(Amps)25A25A70A70A3.5A0.3APeak (Amps)//////Min.(Amps)0.2A0.2A0.2A0.2A0A0ARange (%)±3%±3%±3%±3%±5%±10%Line Reg.(%)±1%±1%±1%±1%±1%±2%Ripple(mVp-p)50mV50mV120mV120mV50mV120mV
ColorBlackˆLead-Free Paint‰
combined +3.3, +5V
150W
Combined +12V
1440W/120A
Input Voltage
90V~264V
Input Frequency Range
47Hz~63Hz
PFCActive PFCˆPF>0.95 at full load‰
Efficiency87%~90%ˆat 20%~100% loading‰
MTBF100,000 hours
Operating temperature
0°C ~ 40°C
ProtectionOver current protection
Over power protection
Over voltage protection
Over Temperature Protection
Under voltage protection
Short circuit protection
No load operation
Connectors
1 x 24 / 20-Pin motherboard connectorˆ550mm‰
1 x 8 / 4-Pin EPS / ATX 12V connectorˆ750mm‰
1 x 8 / 4-Pin EPS / ATX 12V connectorˆ550mm‰
8 x 8 / 6-Pin PCIE connectorˆ"550mm / 150mm" x4‰
16 x SATA connectorˆ600mm / 150mm / 150mm / 150mm x4‰
6 x 4-Pin Peripheral connector ˆ600mm / 150mm / 150mm x 2‰
2 x 4-Pin Floppy connectorˆ600mm / 150mm / 150mm / 150mm x 2‰
Cooling System
Silent 135mm fan
Form factor
ATX PS/2
Noise Level
18dBA-34dBA
Dimension150 mm (W) x 86 mm (H) x 180 mm (D)
 5.91" (W) x 3.39" (H) x 7.09" (D)
Weight3.2Kg
Certification80 PLUS Gold
  • Product Name: