Home  > PC Parts  > Computer Parts  > Power Supply / PSU > Zippy 860W 2U Redundant Power Supply (G1W2-5860V3V)
Zippy 860W 2U Redundant Power Supply (G1W2-5860V3V)
860W 2U redundant PSU with 0‑40 °C operation, 16 ms hold‑up, >80% efficiency @115 VAC, remote on/off, power‑good delay, over‑power (110‑150 %) & over‑voltage protection, UL/CUL/TUV/CB safety, Class‑A EMI filter, 90‑264 VAC input, 95% PF, outputs +5V/+3.3V/+12V/‑12V/+5VSB.
  • 49937_thumb_P_1551335856951
Loading... Contact Store
   Same Day Dispatch   Question Mark
Order within 13hrs and 53mins
FEATURES:
* TEMPERATURE RANGE: OPERATING: 0℃ ~ 40℃, STORAGE: -20℃ ~ 80℃
* HOLD UP TIME: 16 ms MINIMUM AT FULL LOAD & NORMAL INPUT VOLTAGE
* EFFICIENCY: >80% TYPICAL AT 115 VAC FULL LOAD
* POWER GOOD SIGNAL: ON DELAY 100 ms TO 500 ms, OFF DELAY 1 ms
* REMOTE ON/OFF CONTROL
* OVER POWER PROTECTION:110%~150%
* OVER VOLTAGE PROTECTION: +5V→5.7~6.2V, +3.3V→3.7~4.1V, +12V→13.3~14.3V;
* SHORT CIRCUIT: +5V, +3.3V, +12V, -12V, +5VSB
* OVER CURRENT PROTECTION: +5V→35~48A, +12V→77~105A, +3.3V→35~48A
* SAFETY: TO MEET UL, CUL, TUV, CB
* LEAKAGE CURRENT: 3.5 MA. MAX. AT NOMINAL VOLTAGE 250VAC
* EMI NOISE FILTER: FCC CLASS A, CISPR22 CLASS A
* WARMING METHOD: BUZZER SOUND, TTL, FAULT LED
OUTPUT WATTAGE:
860W
BEST SOLUTION FOR:
Server ,Workstation ,Storage System ,IPC
DIMENSION:
300x101.2x84(mm)
11.81x3.98x3.31(inch)
INPUT SPEC:
VOLTAGE: 90V ~ 264VAC (WITH ± 10% TOLERANCE)
FREQUENCY: 47Hz ~ 63Hz
INPUT CURRENT: 13/6.5A MAX AT ANY LOW/HIGH INPUT VOLTAGE
INRUSH CURRENT: 60/80A @ 115/230VAC (25℃)
POWER FACTOR CORRECTION: 95% @ 110V, FULL LOAD
DC OUTPUT SPEC:
+5V0.532±5%± 1%50mV
+12V270± 5%± 1%
-12V00.8± 10%± 1%120mV
+3.3V0.532± 5%± 1%50mV
+5VSB0.13.5± 5%± 1%50mV
+5V AND +3.3V TOTAL OUTPUT MAX: 190W
TOTAL OUTPUT MAX: 860W
  • Product Name: