Home  > PC Parts  > Peripherals  > Monitors  > Monitors > AOC 27in FHD Fast IPS 240Hz Adaptive Sync Gaming Monitor (27G11ZE2)
AOC 27in FHD Fast IPS 240Hz Adaptive Sync Gaming Monitor (27G11ZE2)
27" Fast IPS monitor, 1920×1080 @200 Hz (240 Hz OC), 0.3 ms MPRT/1 ms GtG, 300 cd/m², 1000:1 contrast, 178° view, sRGB 123% (ΔE<2), HDMI 2.0 & DP 1.4, external 12 V 3 A, tilt –5°~20°, VESA 100×100.
  • Monitors-AOC-27in-FHD-Fast-IPS-240Hz-Adaptive-Sync-Gaming-Monitor-27G11ZE2-7
  • Monitors-AOC-27in-FHD-Fast-IPS-240Hz-Adaptive-Sync-Gaming-Monitor-27G11ZE2-3
  • Monitors-AOC-27in-FHD-Fast-IPS-240Hz-Adaptive-Sync-Gaming-Monitor-27G11ZE2-4
  • Monitors-AOC-27in-FHD-Fast-IPS-240Hz-Adaptive-Sync-Gaming-Monitor-27G11ZE2-2
  • Monitors-AOC-27in-FHD-Fast-IPS-240Hz-Adaptive-Sync-Gaming-Monitor-27G11ZE2-5
Loading... Contact Store
   Next Day Dispatch   Question Mark
Order within 16hrs and 28mins
Monitors-AOC-27in-FHD-Fast-IPS-240Hz-Adaptive-Sync-Gaming-Monitor-27G11ZE2-1
SPECIFICATIONS:
Panel
27" (Fast IPS)
Pixel Pitch (mm)
0.31125 (H) × 0.31125 (V)
Effective Viewing Area (mm)
597.6 (H) × 336.15 (V)
Brightness (typical)
300 cd/m²
Contrast Ratio
1000 : 1 (Typical) 80 Million : 1 (DCR)
Response Time
0.3ms (MPRT) / 1ms (GtG)
Viewing Angle
178° (H) / 178° (V) (CR > 10)
Color Gamut
Color Accuracy
Delta E < 2
Optimum Resolution
1920 × 1080 @ 200Hz – DisplayPort, HDMI; 1920 × 1080 @ 240Hz (OC) – DisplayPort, HDMI
Display Colors
16.7 Million
Signal Input
HDMI 2.0 × 1, DisplayPort 1.4 × 1
HDCP Version
HDMI: 2.2, DisplayPort: 2.2
USB Hub
no
Power Supply
External 12VDC, 3.0A
Power Consumption (typical)
34W
Speakers
no
Line in & Earphone
Earphone
Wall-Mount
100mm × 100mm
Adjustable Stand
Tilt: -5° ~ 20°
Product without Stand (mm)
362.3 (H) × 614.6 (W) × 49.3 (D)
Product with Stand (mm)
460.6 (H) × 614.6 (W) × 197.6 (D)
Packaging (mm)
450 (H) × 670 (W) × 130 (D)
Product without Stand (kg)
3.60
Product with Stand (kg)
4.00
Product with Packaging (kg)
5.54
Cabinet Color
Black & Red
Regulatory Approvals
RCM / MEPS / CE / RoHS
What's in the box
DP Cable 1.5m × 1
  • Product Name: