Home  > PC Parts  > Peripherals  > Monitors  > Monitors > AOC 27in QHD 260Hz Fast IPS Adaptive Sync Gaming Monitor (Q27G42ZE)
AOC 27in QHD 260Hz Fast IPS Adaptive Sync Gaming Monitor (Q27G42ZE)
27" Fast IPS monitor, 2560×1440 @260 Hz (DP) /144 Hz HDMI, 0.3 ms MPRT/1 ms GtG, 300 cd/m², 1000:1 contrast, 178° viewing angle, NTSC 107% sRGB 120% DCI‑P3 98.5%, ΔE<2, tilt‑adjustable stand, VESA 100×100.
  • Monitors-AOC-27in-QHD-240Hz-Fast-IPS-Adaptive-Sync-Gaming-Monitor-Q27G42ZE-7
  • Monitors-AOC-27in-QHD-240Hz-Fast-IPS-Adaptive-Sync-Gaming-Monitor-Q27G42ZE-3
  • Monitors-AOC-27in-QHD-240Hz-Fast-IPS-Adaptive-Sync-Gaming-Monitor-Q27G42ZE-4
  • Monitors-AOC-27in-QHD-240Hz-Fast-IPS-Adaptive-Sync-Gaming-Monitor-Q27G42ZE-2
  • Monitors-AOC-27in-QHD-240Hz-Fast-IPS-Adaptive-Sync-Gaming-Monitor-Q27G42ZE-5
Loading... Contact Store
   Next Day Dispatch   Question Mark
Order within 17hrs and 14mins
Monitors-AOC-27in-QHD-240Hz-Fast-IPS-Adaptive-Sync-Gaming-Monitor-Q27G42ZE-1
SPECIFICATIONS:
Panel
27" (Fast IPS)
Pixel Pitch (mm)
0.2331 (H) × 0.2331 (V)
Effective Viewing Area (mm)
596.74 (H) × 335.66 (V)
Brightness (typical)
300 cd/m²
Contrast Ratio
1000 : 1 (Typical) / MEGA DCR
Response Time
0.3ms MPRT / 1ms GtG
Viewing Angle
178° (H) / 178° (V) (CR > 10)
Color Gamut
Color Accuracy
Delta E < 2
Optimum Resolution
2560 × 1440 @ 260Hz(OC) –DisplayPort1.4; 2560 × 1440 @ 144Hz – HDMI2.0
Display Colors
16.7 Million
Signal Input
HDMI 2.0 × 2, DisplayPort 1.4 × 1
HDCP Version
HDMI: 2.2, DisplayPort: 2.2
USB Hub
No
Power Supply
Internal 100 - 240V~1.5A,   50 / 60Hz
Power Consumption (typical)
35W
Speakers
no
Line in & Earphone
Earphone
Wall-Mount
100mm × 100mm
Adjustable Stand
Tilt: -5° ~ 23°
Product without Stand (mm)
366.3 (H) × 613.9 (W) × 52.7 (D)
Product with Stand (mm)
449.7 (H) × 613.9 (W) × 197.6 (D)
Packaging (mm)
480 (H) × 690 (W) × 124 (D)
Product without Stand (kg)
3.45
Product with Stand (kg)
3.84
Product with Packaging (kg)
6.1
Cabinet Color
Black & Red
Regulatory Approvals
CE / CB / FCC / RoHS
What's in the box
DP Cable 1.8m × 1
  • Product Name: