Home  > PC Parts  > Peripherals  > Monitors  > Monitors > AOC 27in QHD 320Hz Fast IPS Adaptive Sync Gaming Monitor (Q27G4SL/WS)
AOC 27in QHD 320Hz Fast IPS Adaptive Sync Gaming Monitor (Q27G4SL/WS)
27" Fast‑IPS monitor with 2560×1440 @320 Hz, 0.3 ms MPRT/1 ms GtG, 350 cd/m² SDR / 450 cd/m² HDR, 1000:1 contrast, 178° view, 106% NTSC, ΔE<2, HDMI 2.1 ×2, DP 1.4, adjustable stand, VESA 100×100.
  • Monitors-AOC-27in-QHD-320Hz-Fast-IPS-Adaptive-Sync-Gaming-Monitor-Q27G4SL-WS-10
  • Monitors-AOC-27in-QHD-320Hz-Fast-IPS-Gaming-Monitor-Q27G4SL-WS-2
  • Monitors-AOC-27in-QHD-320Hz-Fast-IPS-Gaming-Monitor-Q27G4SL-WS-3
  • Monitors-AOC-27in-QHD-320Hz-Fast-IPS-Gaming-Monitor-Q27G4SL-WS-4
  • Monitors-AOC-27in-QHD-320Hz-Fast-IPS-Gaming-Monitor-Q27G4SL-WS-7
  • Monitors-AOC-27in-QHD-320Hz-Fast-IPS-Gaming-Monitor-Q27G4SL-WS-6
  • Monitors-AOC-27in-QHD-320Hz-Fast-IPS-Gaming-Monitor-Q27G4SL-WS-5
  • Monitors-AOC-27in-QHD-320Hz-Fast-IPS-Gaming-Monitor-Q27G4SL-WS-8
Loading... Contact Store
   Next Day Dispatch   Question Mark
Order within 16hrs and 28mins
Monitors-AOC-27in-QHD-320Hz-Fast-IPS-Gaming-Monitor-Q27G4SL-WS-1
SPECIFICATIONS:
Panel
27" (Fast IPS)
Pixel Pitch (mm)
0.2331 (H) × 0.2331 (V)
Effective Viewing Area (mm)
596.736 (H) × 335.664 (V)
Brightness (typical)
350 cd/m² (SDR) / 450 cd/m² (HDR) (Peak for HDR)
Contrast Ratio
1000 : 1 (Typical) MEGA DCR
Response Time
0.3ms (MPRT) /1ms (GtG)
Viewing Angle
178° (H) / 178° (V) (CR > 10)
Color Gamut
Color Accuracy
Delta E < 2
Optimum Resolution
2560 × 1440 @320Hz – DisplayPort1.4(DSC), HDMI2.1
Display Colors
1.07Billion @260Hz / 16.7M @320Hz
Signal Input
HDMI 2.1 × 2, DisplayPort 1.4 × 1
HDCP Version
HDMI: 2.2, DisplayPort: 2.2
USB Hub
no
Power Supply
Internal 100 - 240V~1.5A,   50 / 60Hz
Power Consumption (typical)
25W
Speakers
no
Line in & Earphone
Earphone
Wall-Mount
100mm × 100mm
Adjustable Stand
Height: 130 mm, Pivot: -90°~ 90°, Swivel: -20° ~ 20°, Tilt: -5° ~ 23°
Product without Stand (mm)
366.3 (H) × 613.9 (W) × 51.3 (D)
Product with Stand (mm)
386.6~516.6 (H) × 613.9 (W) × 240.0 (D)
Packaging (mm)
481 (H) × 822 (W) × 162(D)
Product without Stand (kg)
3.36
Product with Stand (kg)
4.82
Product with Packaging (kg)
8.2
Cabinet Color
Black & Red
Regulatory Approvals
CE / CB / FCC / RoHS / TÜV Circular Polarization ceritficate / TÜV Low Blue Light ceritficate
What's in the box
DP Cable 1.8m × 1
  • Product Name: