Home  > PC Parts  > PC Accessories  > UPS & Power Protection > APC by Schneider Smart-UPS Ultra On-Line Lithium-ion XBP 180V 2U Rack/Tower (SRTL180RM2UBP)
APC by Schneider Smart-UPS Ultra On-Line Lithium-ion XBP 180V 2U Rack/Tower (SRTL180RM2UBP)
APC Smart‑UPS Ultra On‑Line Lithium‑Ion XBP 180V 2U rack/tower battery pack delivers extended runtime with 180 V Li‑Ion cells, embedded BMS monitoring SOC/health, includes rack and vertical mounting brackets, UL‑1973 certified.
Loading... Contact Store
   Same Day Dispatch   Question Mark
Order within 5hrs and 4mins
APC Smart-UPS Ultra On-Line Lithium-ion XBP 180V 2U Rack/Tower (SRTL180RM2UBP)
This extendable-run battery pack provides extended runtime during prolonged power outages.
Ideal for Smart-UPS on-line mission critical applications.
SPECIFICATIONS:
Number of rack unit
2U
Battery type
Li-Ion (Lithium-Ion)
Provided equipment
Rack mounting brackets
Vertical mounting brackets
Number of battery free slots
0
Number of battery filled slots
0
Battery voltage
180 V
Number of battery replacement quantity
2
Colour
Silver grey
Height
86 mm
Width
432 mm
Depth
724 mm
Net weight
32.4 kg
Mounting mode
Rack-mounted with kit
Tower-mounted with kit
Product certifications
UL 1973
Ambient air temperature for operation
0…40 °C
Operating altitude
0...10000 ft
Relative humidity
0…95 % non-condensing
Ambient air temperature for storage
-15…45 °C
Storage altitude
0.00…15240.00 m
Storage Relative Humidity
0…95 % non-condensing
  • Product Name: