Cooler Master Silencio S400 Tempered Glass Silent Mid Tower mATX Case (MCS-S400-KG5N-S00)
Silencio Series Mini Tower, black steel/plastic/tempered glass. Supports Mini‑ITX/Micro‑ATX, 4 slots, 1×5.25”, 4×3.5”, 4×2.5” bays. Front/rear 120 mm PWM fans, up to 280 mm front radiator, 319 mm GPU clearance, dust filters top/front/bottom.
  • Cooler-Master-Cases-Cooler-Master-Silencio-S400-Tempered-Glass-Silent-Mid-Tower-mATX-Case-6
  • Cooler-Master-Cases-Cooler-Master-Silencio-S400-Tempered-Glass-Silent-Mid-Tower-mATX-Case-2
  • Cooler-Master-Cases-Cooler-Master-Silencio-S400-Tempered-Glass-Silent-Mid-Tower-mATX-Case-4
  • Cooler-Master-Cases-Cooler-Master-Silencio-S400-Tempered-Glass-Silent-Mid-Tower-mATX-Case-3
Loading... Contact Store
   Same Day Dispatch   Question Mark
Order within 6hrs and 55mins
Cooler-Master-Cases-Cooler-Master-Silencio-S400-Tempered-Glass-Silent-Mid-Tower-mATX-Case-1
SPECIFICATIONS:
Series
Silencio Series
Size
Mini Tower
Color(s)
Black
Materials
Steel, Plastic, Tempered Glass, Sound Dampening Material
Dimensions (L x W x H)
418mm x 210mm x 408mm (incl. Protrusions), 403.5mm x 210mm x 400mm (excl. Protrusions)
Motherboard Support
Mini ITX, Micro ATX
Expansion Slots
4
5.25" Drive Bays
1
3.5" Drive Bays
4
2.5" Drive Bays
I/O Panel
2x USB 3.2 Gen 1 (formerly USB 3.0), 1x 3.5mm Headset Jack (Audio+Mic), 1x SD card reader
Pre-installed Fans - Front
1x 120mm (PWM 800-1400 RPM)
Pre-installed Fans - Rear
1x 120mm (PWM 800-1400 RPM)
Fan Support - Front
2x 120/140mm
Fan Support - Top
1x 120/140mm, 2x 120/140mm (remove ODD cage)
Fan Support - Rear
1x 120mm
Radiator Support - Front
120mm, 140mm, 240mm, 280mm (remove & reinstall ODD bracket to mount 280mm radiator, may interfere with HDD mounted below ODD bracket)
Radiator Support - Top
120mm, 240mm (requires removal of ODD cage)
Radiator Support - Rear
120mm
Clearance - CPU Cooler
Steel: 167mm, TG: 166mm
Clearance - GFX
319mm
Clearance - PSU
325mm (w/o front radiator & HDD cage), 140mm (HDD cage in backmost position)
Cable Routing
20mm