Home  > PC Parts  > Computer Parts  > Memory (RAM)  > DDR4 RAM > Corsair Vengeance Pro RGB 16GB (2x8GB) C15 3000MHz DDR4 RAM (CMW16GX4M2C3000C15)
Corsair Vengeance Pro RGB 16GB (2x8GB) C15 3000MHz DDR4 RAM (CMW16GX4M2C3000C15)
  • 44372_thumb_P_1531969014963
Loading... Contact Store
   Same Day Dispatch   Question Mark
Order within 8hrs and 6mins
Corsair 16GB (2x8GB) CMW16GX4M2C3000C15 DDR4 3000MHz Vengeance Pro RGB
VISUALIZE, SYNCHRONIZE, MEMORIZE.
NEXT GENERATION SOFTWARE
MAXIMUM BANDWIDTH AND TIGHT RESPONSE TIMES
Optimized for peak performance on the latest Intel and AMD DDR4 motherboards.
NO WIRES REQUIRED
Requires no extra wires or cables for a clean and seamless install.
TIGHTLY SCREENED MEMORY
Carefully screened ICs for extended overclocking potential.
ALUMINUM HEAT SPREADER
Improves thermal conductivity for superb memory cooling even when overclocked.
SPECIFICATIONS
Fan Included
No
Memory Series
VENGEANCE RGB PRO
Memory Type
DDR4
Memory Size
16GB Kit (2 x 8GB)
Tested Latency
Tested Voltage
1.35V
Tested Speed
3000MHz
Memory Color
BLACK
LED Lighting
RGB
Single Zone / Multi-Zone Lighting
Dynamic Multi-Zone
SPD Latency
SPD Speed
2133MHz
SPD Voltage
1.2V
Speed Rating
PC4-24000 (3000MHz)
Compatibility
Intel 100 Series,Intel 200 Series,Intel 300 Series,Intel X299,AMD 300 Series,AMD 400 Series
Heat Spreader
Anodized Aluminum
Package Memory Format
DIMM
Performance Profile
XMP 2.0
Package Memory Pin
288
  • Product Name: