Creative Stage 360 Wireless Soundbar 2.1 with Dolby Atmos 5.1.2 (51MF8385AA001)
Loading... Contact Store
   Next Day Dispatch   Question Mark
Order within 21hrs and 28mins
SPECIFICATIONS:
Speaker Configuration
2.1 system, Soundbar, Computer Speakers, Speakers with Subwoofer
Connector Type
HDMI 2.0, Optical-in (TOSLINK), Bluetooth®, AC Wall Plug, Subwoofer-out
Operating Temperature
0—40°C
Recommended Usage
Movies / Music, Wireless Streaming
Dimensions
565 x 88 x 75 mm / 22.2 x 3.5 x 2.9 inches, 115 x 250 x 422 mm / 4.5 x 9.8 x 16.6 inches
Weight
Soundbar: 1.7 kg / 3.8 lbs, Subwoofer: 3.4 kg / 7.5 lbs
Cable Length (End-to-end)
Drivers Configuration
Soundbar: 2 x (2.25 x 3.85”) Racetrack Drivers, Subwoofer: 1 x 5.25” High-excursion Driver
Frequency Response
50–20,000 Hz
Power Output
Soundbar: 1 x 60W RMS, Subwoofer: 1 x 60W RMS, Total System Power: Up to 120W RMS, Peak Power: 240W
Bluetooth® Version
5.0
Profiles
Operating Frequency
2402–2480 MHz