Home  > PC Parts  > Computer Parts  > Memory (RAM)  > DDR4 RAM > G.Skill 16GB (2x8GB) F4-3600C18D-16GTRG Trident Z Royal 3600MHz CL18 DDR4 RAM - Gold
G.Skill 16GB (2x8GB) F4-3600C18D-16GTRG Trident Z Royal 3600MHz CL18 DDR4 RAM - Gold
  • G-Skill-16GB-2x8GB-F4-3600C18D-16GTRG-Trident-Z-Royal-3600MHz-DDR4-RAM-Gold-3
Loading... Contact Store
   Same Day Dispatch   Question Mark
Order within 13hrs and 49mins
G-Skill-16GB-2x8GB-F4-3600C18D-16GTRG-Trident-Z-Royal-3600MHz-DDR4-RAM-Gold-1
SPECIFICATIONS:
Memory Type
DDR4
Capacity
16GB (8GBx2)
Multi-Channel Kit
Dual Channel Kit
Tested Speed (XMP/EXPO)
3600 MT/s
Tested Latency (XMP/EXPO)
Tested Voltage (XMP/EXPO)
1.35V
Registered/Unbuffered
Unbuffered
Error Checking (ECC)
Non-ECC
SPD Speed (Default)
2133 MT/s
SPD Voltage (Default)
1.20V
Fan Included
No
Features
Intel XMP 2.0 (Extreme Memory Profile) Ready
Additional Notes
  • Prior to enabling XMP, memory kits will boot at default BIOS settings with compatible hardware.
  • Product Name: