Home  > PC Parts  > Computer Parts  > Power Supply / PSU > Gigabyte Aorus Elite 850W 80+ Platinum Modular PCIe 5.1 ATX Power Supply - Rev 2.0 (GP-AE850PM PG5 V2)
Gigabyte Aorus Elite 850W 80+ Platinum Modular PCIe 5.1 ATX Power Supply - Rev 2.0 (GP-AE850PM PG5 V2)
Loading... Contact Store
   Next Day Dispatch   Question Mark
Order within 16hrs and 41mins
SPECIFICATIONS:
Type
Intel Form Factor ATX 12V v3.0 (compatible with   ATX 3.1)
PFC
Active PFC (>0.9 typical)
Input Voltage
100-240 Vac (full range)
Input   Current
12-6A
Input Frequency
60-50 Hz
Output   Capacity
850W
Dimensions
150 x 140 x 86mm
Fan   Type
120mm Fluid Dynamic Bearing (FDB) Fan
80 PLUS
Platinum
Efficiency
92% at typical load
MTBF
>100,000 hours
Protections
OVP/OPP/SCP/UVP/OCP/OTP/NLO/SIP
Power Good Signal
100-150ms
Hold Up Time
>16ms
Cable Type
Embossed, All black
Connectors
ATX/MB 20+4 Pin x 1 : 650mm*1
CPU/EPS 4+4 Pin x 2 : 700mm*2
PCI-e 16 Pin x 1: 700mm*1
PCI-e 6+2 Pin x 6 : 650mm+150mm*2, 750mm*2
SATA x 8 : 600mm+150mm+150mm+150mm*2
4 Pin Peripheral x 4 : 500mm+150mm+150mm+150mm*1
  • Product Name: