Home  > PC Parts  > Computer Parts  > CPU Processors  > Intel CPU > Intel Core i3 12100F 4 Core LGA 1700 4.30 GHz CPU Processor (BX8071512100F)
Intel Core i3 12100F 4 Core LGA 1700 4.30 GHz CPU Processor (BX8071512100F)
  • 61800_thumb_P_1642039245168
Loading... Contact Store
   Next Day Dispatch   Question Mark
Order within 16hrs and 53mins
Intel-CPU-Intel-Core-i3-12100F-4-Core-LGA-1700-4-30-GHz-CPU-Processor-BX8071512100F-2
SPECIFICATIONS:
ESSENTIALS
Product Collection
12th Generation Intel® Core™ i3 Processors
Code Name
Products formerly Alder Lake
Vertical Segment
Desktop
Processor Number
i3-12100F
Note
Discrete graphics card required
Lithography
Intel 7
CPU Specifications
Total Cores
4
# of Performance-cores
4
# of Efficient-cores
0
Total Threads
8
Max Turbo Frequency
4.30 GHz
Performance-core Max Turbo Frequency
4.30 GHz
Performance-core Base Frequency
3.30 GHz
Cache
12 MB Intel® Smart Cache
Total L2 Cache
5 MB
Processor Base Power
58 W
Maximum Turbo Power
89 W
MEMORY SPECIFICATIONS
Max Memory Size (dependent on memory type)
128 GB
Memory Types
Up to DDR5 4800 MT/s
Up to DDR4 3200 MT/s
Max # of Memory Channels
2
Max Memory Bandwidth
76.8 GB/s
EXPANSION OPTIONS
Direct Media Interface (DMI) Revision
4.0
Max # of DMI Lanes
8
Scalability
1S Only
PCI Express Revision
5.0 and 4.0
PCI Express Configurations*
Up to 1x16+4, 2x8+4
Max # of PCI Express Lanes
20
PACKAGE SPECIFICATIONS
Max CPU Configuration
1
Thermal Solution Specification
PCG 2020C
T JUNCTION
100°C
Package Size
45.0 mm x 37.5 mm
ADVANCED TECHNOLOGIES
Intel® Gaussian & Neural Accelerator
3.0
Intel® Thread Director
No
Intel® Deep Learning Boost (Intel® DL Boost)
Yes
Intel® Optane™ Memory Supported*
Yes
Intel® Speed Shift Technology
Intel® Turbo Boost Max Technology 3.0*
No
Intel® Turbo Boost Technology*
2.0
Intel® Hyper-Threading Technology*
Intel® Virtualization Technology (VT-x)*
Intel® Virtualization Technology for Directed I/O (VT-d)*
Intel® VT-x with Extended Page Tables (EPT)*
Intel® 64*
Instruction Set
64-bit
Instruction Set Extensions
Intel® SSE4.1, Intel® SSE4.2, Intel® AVX2
Idle States
Enhanced Intel SpeedStep® Technology
Thermal Monitoring Technologies
Intel® Volume Management Device (VMD)
SECURITY & RELIABILITY
Intel® AES New Instructions
Secure Key
Intel® OS Guard
Execute Disable Bit*
Intel® Boot Guard
Mode-based Execute Control (MBE)
Intel® Control-Flow Enforcement Technology
  • Product Name: