Intel Core i7 12700K 12 Core LGA 1700 CPU Processor (BX8071512700K)
  • 61134_thumb_P_1636068469904
Loading... Contact Store
   Next Day Dispatch   Question Mark
Order within 21hrs and 44mins
Intel-CPU-Intel-Core-i7-12700K-12-Core-LGA-1700-CPU-Processor-BX8071512700K-1
SPECIFICATIONS:
ESSENTIALS
Product Collection
12th Generation Intel® Core™ i7 Processors
Code Name
Products formerly Alder Lake
Vertical Segment
Desktop
Processor Number
i7-12700K
Lithography
Intel 7
CPU SPECIFICATIONS
Total Cores
12
# of Performance-cores
8
# of Efficient-cores
4
Total Threads
20
Max Turbo Frequency
5.00 GHz
Intel® Turbo Boost Max Technology 3.0 Frequency*
5.00 GHz
Performance-core Max Turbo Frequency
4.90 GHz
Efficient-core Max Turbo Frequency
3.80 GHz
Performance-core Base Frequency
3.60 GHz
Efficient-core Base Frequency
2.70 GHz
Cache
25 MB Intel® Smart Cache
Total L2 Cache
12 MB
Processor Base Power
125 W
Maximum Turbo Power
190 W
MEMORY SPECIFICATIONS
Max Memory Size (dependent on memory type)
128 GB
Memory Types
Up to DDR5 4800 MT/s
Up to DDR4 3200 MT/s
Max # of Memory Channels
2
Max Memory Bandwidth
76.8 GB/s
PROCESSOR GRAPHICS
Processor Graphics*
Intel® UHD Graphics 770
Graphics Base Frequency
300 MHz
Graphics Max Dynamic Frequency
1.50 GHz
Graphics Output
eDP 1.4b, DP 1.4a, HDMI 2.1
Execution Units
32
Max Resolution (HDMI)*
4096 x 2160 @ 60Hz
Max Resolution (DP)*
7680 x 4320 @ 60Hz
Max Resolution (eDP - Integrated Flat Panel)*
5120 x 3200 @ 120Hz
DirectX Support
12
OpenGL Support
4.5
Multi-Format Codec Engines
2
Intel® Quick Sync Video
Yes
Intel® Clear Video HD Technology
Yes
# of Displays Supported*
4
Device ID
0x4680
OpenCL Support
2.1
EXPANSION OPTIONS
Direct Media Interface (DMI) Revision
4.0
Max # of DMI Lanes
8
Scalability
1S Only
PCI Express Revision
5.0 and 4.0
PCI Express Configurations*
Up to 1x16+4, 2x8+4
Max # of PCI Express Lanes
20
PACKAGE SPECIFICATIONS
Max CPU Configuration
1
Thermal Solution Specification
PCG 2020A
T JUNCTION
100°C
Package Size
45.0 mm x 37.5 mm