Home  > PC Parts  > Computer Parts  > Fans and Accessories  > 120mm Case Fans > Noctua NF-F12 iPPC 2000 IP67 PWM 120mm Fan (NF-F12-IPPC-2000-IP67-PWM)
Noctua NF-F12 iPPC 2000 IP67 PWM 120mm Fan (NF-F12-IPPC-2000-IP67-PWM)
  • 120mm-Case-Fans-Noctua-NF-F12-iPPC-2000-IP67-PWM-120mm-Fan-NF-F12-IPPC-2000-IP67-PWM-5
  • 120mm-Case-Fans-Noctua-NF-F12-iPPC-2000-IP67-PWM-120mm-Fan-NF-F12-IPPC-2000-IP67-PWM-2
  • 120mm-Case-Fans-Noctua-NF-F12-iPPC-2000-IP67-PWM-120mm-Fan-NF-F12-IPPC-2000-IP67-PWM-3
Loading... Contact Store
   Next Day Dispatch   Question Mark
Order within 18hrs and 44mins
120mm-Case-Fans-Noctua-NF-F12-iPPC-2000-IP67-PWM-120mm-Fan-NF-F12-IPPC-2000-IP67-PWM-1
SPECIFICATIONS:
Size
120x120x25 mm
Mounting hole spacing
105x105 mm
Connector & pin-configuration
4-pin PWM
Cable length
40cm
Bearing
SSO2
Blade geometry
Heptaperfâ„¢
Frame technology
FocusedFlowâ„¢
Material
Fibre-glass reinforced polyamide
Ingress protection
IP67
Motor type
Three-phase
Rotational speed (+/- 10%)
2000 RPM
Min. rotational speed @ 20% PWM (+/-20%)
450 RPM
Airflow
121,8 m/h
Acoustical noise
29,7 dB(A)
Static pressure
3,94 mm Hâ‚‚O
Input power (typical)
1,06 W
Input power (max.)
1,2 W
Input current (typical)
0,09 A
Max. input current
0,1 A
Operating voltage
12 V
MTTF
> 150.000 h
Scope of delivery
Fan
4 Fan Screws
Notes and warnings
  • Product Name: