Home  > PC Parts  > Peripherals  > Monitors  > Monitors > Philips Evnia 27in FHD 180Hz Fast IPS Gaming Monitor (27M2N3200S)
Philips Evnia 27in FHD 180Hz Fast IPS Gaming Monitor (27M2N3200S)
27" IPS monitor with 1920×1080 @180 Hz, 1 ms GTG, HDR10, 300 cd/m² brightness, 16.7 M colors (DCI‑P3 95%, sRGB 128%). HDMI 2.0 x2, DP 1.4, HDCP 2.2, built‑in 2 W x2 speakers, tilt‑5/20°, VESA, LowBlue, Flicker‑free.
  • Monitors-Philips-Evnia-27in-FHD-180Hz-Fast-IPS-Gaming-Monitor-27M2N3200S-6
  • Monitors-Philips-Evnia-27in-FHD-180Hz-Fast-IPS-Gaming-Monitor-27M2N3200S-4
  • Monitors-Philips-Evnia-27in-FHD-180Hz-Fast-IPS-Gaming-Monitor-27M2N3200S-2
  • Monitors-Philips-Evnia-27in-FHD-180Hz-Fast-IPS-Gaming-Monitor-27M2N3200S-3
Loading... Contact Store
   Same Day Dispatch   Question Mark
Order within 10hrs and 1mins
Monitors-Philips-Evnia-27in-FHD-180Hz-Fast-IPS-Gaming-Monitor-27M2N3200S-1
SPECIFICATIONS:
CONNECTIVITY
Signal Input
HDMI 2.0 x 2, DisplayPort 1.4 x 1
Sync Input
Separate Sync
Audio (In/Out)
Audio out
HDCP
HDCP 1.4 (HDMI / DP), HDCP 2.2 (HDMI / DP)
PICTURE/DISPLAY
Panel Size
27 inch / 68.5 cm
Aspect ratio
16:9
LCD panel type
IPS technology
Backlight type
W-LED system
Pixel pitch
0.31125 x 0.31125mm
Brightness
300  cd/m²
Display colors
16.7 M (8 bits)
Color gamut (typical)
DCI-P3:95%*, sRGB 128%*, AdobeRGB 90%*
Contrast ratio (typical)
1000:1
SmartContrast
Mega Infinity DCR
Response time (typical)
1 ms (Gray to Gray)*
Viewing angle
178º (H) / 178º (V)
@ C/R > 10
Picture enhancement
SmartImage game
Maximum resolution
1920x1080 @ 180 Hz
Effective viewing area
597.6(H)x336.15(V)mm
Scanning Frequency
30k - 200 kHz (H) / 48 - 180 Hz (V)
sRGB
Yes
Flicker-free
Yes
Pixel Density
81.59 PPI
LowBlue Mode
Display Screen Coating
Anti-Glare, 3H, Haze 25%
EasyRead
HDR
HDR 10 supported
Smart Crosshair
Shadow Boost
Smart MBR
0.5ms*
CONVENIENCE
Built-in Speakers
2W x 2
Plug & Play Compatibility
DDC/CI
Mac OS X
sRGB
Windows 11 / 10
User convenience
Power On/Off
Menu/OK
Input/Up
Game Settings/Down
SmartImage game/Back
OSD Languages
Brazil Portuguese
Czech
Dutch
English
Finnish
French
German
Greek
Hungarian
Italian
Japanese
Korean
Polish
Portuguese
Russian
Spanish
Simplified Chinese
Swedish
Turkish
Traditional Chinese
Ukrainian
Other convenience
Kensington lock
VESA mount (100x100mm)
LowBlue Mode
STAND
Tilt
-5/20  degree
POWER
Power supply
Internal
100-240VAC, 50-60Hz
Off mode
0.3 W (typ.)
On mode
27.4 W (typ.)
Standby mode
0.5 W (typ.)
Power LED indicator
Operation - White
Standby mode- White (blinking)
DIMENSIONS
Packaging in mm (WxHxD)
690 x 420 x 141  mm
Product without stand (mm)
615 x 369 x 61  mm
Product with stand(max height)
615 x 463 x 196  mm
WEIGHT
Product with packaging (kg)
7.25  kg
Product with stand (kg)
4.71  kg
Product without stand (kg)
4.10  kg
OPERATING CONDITIONS
Altitude
Operation: +12,000ft (3,658m), Non-operation: +40,000ft (12,192m)
Temperature range (operation)
0°C to 40  °C
MTBF
50,000 (Excluded backlight) hour(s)
Relative humidity
20%-80  %
Temperature range (storage)
-20°C to 60  °C
SUSTAINABILITY
Environmental and energy
RoHS
Recyclable packaging material
100  %
Specific Substances
Mercury free
PVC / BFR free housing
Post consumer recycled plastics
85%*