Home  > PC Parts  > Peripherals  > Monitors  > Monitors > Philips Evnia 3000 27in FHD 260Hz Fast IPS Gaming Monitor (27M2N3200PF)
Philips Evnia 3000 27in FHD 260Hz Fast IPS Gaming Monitor (27M2N3200PF)
27" Fast IPS monitor with 1920×1080 @260 Hz (overclock), 1 ms GtG, 300 cd/m² brightness, 1000:1 contrast, HDR10, Adaptive Sync, 0.3 ms Smart MBR, 16.7 M colors, Flicker‑free, LowBlue, anti‑glare, tilt –5°/20°, HDMI 2.0 & DP 1.4.
  • Monitors-Philips-Evnia-3000-27in-FHD-260Hz-Fast-IPS-Gaming-Monitor-27M2N3200PF-9
  • Monitors-Philips-Evnia-3000-27in-FHD-260Hz-Fast-IPS-Gaming-Monitor-27M2N3200PF-4
  • Monitors-Philips-Evnia-3000-27in-FHD-260Hz-Fast-IPS-Gaming-Monitor-27M2N3200PF-5
  • Monitors-Philips-Evnia-3000-27in-FHD-260Hz-Fast-IPS-Gaming-Monitor-27M2N3200PF-3
  • Monitors-Philips-Evnia-3000-27in-FHD-260Hz-Fast-IPS-Gaming-Monitor-27M2N3200PF-7
  • Monitors-Philips-Evnia-3000-27in-FHD-260Hz-Fast-IPS-Gaming-Monitor-27M2N3200PF-6
Loading... Contact Store
   Next Day Dispatch   Question Mark
Order within 16hrs and 39mins
Monitors-Philips-Evnia-3000-27in-FHD-260Hz-Fast-IPS-Gaming-Monitor-27M2N3200PF-1
SPECIFICATIONS:
PICTURE/DISPLAY
Panel Size
27"/68.5cm
Aspect ratio
16:9
LCD panel type
Fast IPS
Backlight type
W-LED system
Pixel pitch
0.3108 x 0.3108mm
Brightness
300  cd/m²
Display colors
16.7 M
Color gamut (typical)
Adobe RGB 87%; DCI-P3:92%, sRGB: 116%, NTSC 107%*
Contrast ratio (typical)
1000:1
SmartContrast
Mega Infinity DCR
Response time (typical)
1 ms (Gray to Gray)*
Viewing angle
178º (H) / 178º (V)
@ C/R > 10
Picture enhancement
SmartImage game
Maximum resolution
1920x1080 @ 260Hz (Overclock*, HDMI/DP)
Effective viewing area
596.736(H)x335.664(V)mm
Scanning Frequency
30-280KHz (H)/48-240 Hz (V); 30-290KHz (H)/48-260 Hz (V)(Overclock)*
sRGB
Yes
Flicker-free
Yes
Pixel Density
82 PPI
LowBlue Mode
Display Screen Coating
Anti-glare, 25%, 3H
Low Input Lag
Adaptive sync (VRR)
HDR
HDR 10 supported
Smart MBR Sync
Smart MBR
0.3ms*
Smart Crosshair
Shadow Boost
SoftBlue technology
CONNECTIVITY
Signal Input
HDMI 2.0 x 1, DisplayPort 1.4 x 1
Sync Input
Separate Sync
Audio (In/Out)
Headphone out
HDCP
HDCP 1.4 (HDMI / DP), HDCP 2.2 (HDMI / DP)
CONVENIENCE
Plug & Play Compatibility
DDC/CI
Mac OS
sRGB
Windows 11 / 10
User convenience
Power On/Off
Menu/OK
Input/Up
Game Settings/Down
SmartImage game/Back
OSD Languages
Brazil Portuguese
Czech
Dutch
English
Finnish
French
German
Greek
Hungarian
Italian
Japanese
Korean
Polish
Portuguese
Russian
Spanish
Simplified Chinese
Swedish
Turkish
Traditional Chinese
Ukrainian
Other convenience
Kensington lock
VESA mount (100x100mm)
LowBlue Mode
Control software
Evnia Precision Center
STAND
Tilt
-5/20 degree
POWER
Power supply
Internal
100-240VAC, 50-60Hz
Off mode
0.3 W (typ.)
On mode
23.7 W (typ.)
Standby mode
0.5 W (typ.)
Power LED indicator
Operation - White
Standby mode- White (blinking)
DIMENSIONS
Packaging in mm (WxHxD)
690 x 480 x 141 mm
Product without stand (mm)
614 x 368 x 60 mm
Product with stand(max height)
614 x 463 x 216 mm
WEIGHT
Product with packaging (kg)
6.54 kg
Product with stand (kg)
3.85 kg
Product without stand (kg)
3.30 kg
OPERATING CONDITIONS
Altitude
Operation: +12,000ft (3,658m), Non-operation: +40,000ft (12,192m)
Temperature range (operation)
0°C to 40    °C
MTBF
50,000 (Excluded backlight) hour(s)
Relative humidity
20%-80  %
Temperature range (storage)
-20°C to 60°C
SUSTAINABILITY
Environmental and energy
RoHS
Recyclable packaging material
100 %
Post consumer recycled plastics
85%*
COMPLIANCE AND STANDARDS
Regulatory Approvals
CB
CE Mark
MEPS
PSB
CEL
CCC
CECP
BSMI
UKCA
EMF
FCC
ICES-003
CABINET
Color
Charcoal
Finish
Textured
  • Product Name: