Razer BlackShark V2 X USB Wired Gaming Headset - Black (RZ04-04570100-R3M1)
  • Headphones-Razer-BlackShark-V2-X-USB-Wired-Gaming-Headset-Black-6
  • Headphones-Razer-BlackShark-V2-X-USB-Wired-Gaming-Headset-Black-3
  • Headphones-Razer-BlackShark-V2-X-USB-Wired-Gaming-Headset-Black-2
  • Headphones-Razer-BlackShark-V2-X-USB-Wired-Gaming-Headset-Black-4
Loading... Contact Store
   Same Day Dispatch   Question Mark
Order within 2hrs and 14mins
Headphones-Razer-BlackShark-V2-X-USB-Wired-Gaming-Headset-Black-1
SPECIFICATIONS:
Frequency response
20 Hz – 20 kHz
Impedance
32 Ω (1 kHz)
Sensitivity
98 dBSPL / mW,1 kHz
Driver size - diameters (mm)
50   mm
Driver type
Razerâ„¢ TriForce 50mm Drivers
Earcups
Oval Ear Cushions
Inner earcup diameter
63 mm x 43 mm
Earpads material
Hybrid memory foam cushions
Noise cancelling
Advanced passive noise cancellation
Connection type
USB Type-A
Cable length
2 m / 6.56 ft.
Approximate weight
240 g / 0.53 lbs
Microphone style
Razerâ„¢ HyperClear Noise-Cancelling Mic
Pick-up pattern
Unidirectional
Microphone frequency response
100 Hz - 10 kHz