Loading... Contact Store
   Same Day Dispatch   Question Mark
Order within 9hrs and 34mins
SPECIFICATIONS:
Frequency response
20 Hz – 20 kHz
Impedance
32 Ω
Sensitivity
92.5 dB SPL / mW @ 1kHz
Driver specifications
40 mm
Driver type
Razerâ„¢ TriForce
Earcups
Oval Ear Cushions
Inner earcup diameter
61 mm x 43 mm
Earpads material
Full-ear fabric and plush leatherette
Noise cancelling
Yes
Connection type
Bluetooth 5.2
Cable length
None
Approximate weight
325 g / 0.72 lbs
Microphone style
Built into the earcups
Pick-up pattern
Omnidirectional
Microphone frequency response
100 Hz – 10 kHz