Razer Kraken V4 Pro Wireless Gaming Headset with Control Hub (RZ04-05160100)
  • Headphones-Razer-Kraken-V4-Pro-Wireless-Gaming-Headset-with-Control-Hub-RZ04-05160100-7
  • Headphones-Razer-Kraken-V4-Pro-Wireless-Gaming-Headset-with-Control-Hub-RZ04-05160100-4
  • Headphones-Razer-Kraken-V4-Pro-Wireless-Gaming-Headset-with-Control-Hub-RZ04-05160100-3
  • Headphones-Razer-Kraken-V4-Pro-Wireless-Gaming-Headset-with-Control-Hub-RZ04-05160100-5
Loading... Contact Store
   Same Day Dispatch   Question Mark
Order within 5hrs and 49mins
Headphones-Razer-Kraken-V4-Pro-Wireless-Gaming-Headset-with-Control-Hub-RZ04-05160100-1
Headphones-Razer-Kraken-V4-Pro-Wireless-Gaming-Headset-with-Control-Hub-RZ04-05160100-2
SPECIFICATIONS:
Frequency Response
20 Hz – 28 kHz
Impedance
32 Ω (1 kHz)
Sensitivity
98 dBSPL / mW at 1 kHz by HATS
Driver specifications
40 mm
Driver type
Razerâ„¢ TriForce Bio-Cellulose
Earcups
Oval Ear Cushions
Inner Earcup Diameter
Width: 45 mm / 1.77 in
Length: 62 mm / 2.44 in
Earpads material
Protein Leatherette with Memory Foam Cushions
Noise Cancelling
None
Connection type
Wireless: 2.4 GHz Wireless via OLED Control Hub or Bluetooth 5.3
Wired: USB Type A or 3.5 mm
Bluetooth Codec: AAC, SBC
Approximate Weight
397 g / 0.88 lbs
Microphone Style
Retractable Razerâ„¢ HyperClear Super Wideband Mic
Pick-up Pattern
Unidirectional
Microphone Frequency Response
100 Hz - 10 kHz
Microphone Sensitivity (@1kHz)
-42 ± 3 dBV/Pa, 1 kHz
Virtual Surround Encoding
THX Spatial Audio: Only available on Windows 10® 64-bit (or higher)
Volume Control
Volume Dial
Other Controls
Mic Mute Button
Razer Multi-Function-Button (MFB)
Razer Sensa HD Haptics Button
Battery life
Up to 50 hours (Haptics and Lighting OFF, 2.4 GHz connection)
Up to 45 hours (Haptics and Lighting OFF, Simultaneous 2.4 GHz + BT   connection)
Up to 13 hours (Haptics and Lighting ON, 2.4 GHz connection)