Home  > PC Parts  > Computer Parts  > Power Supply / PSU > SilverStone 500W Extreme 80+ Bronze SFX Power Supply (SST-EX500-B )
SilverStone 500W Extreme 80+ Bronze SFX Power Supply (SST-EX500-B )
500W SFX PSU (SST‑SX0500FCBR‑A) delivers 120W on +3.3V/+5V and 499.2W on +12V, 80 PLUS Bronze, 82‑85% efficiency, active PFC (PF>0.9), silent 92mm fan (≥18 dBA), 1.02 kg, 125×63.5×100 mm, full protection suite.
  • 61746_thumb_P_1642385789060
  • 61746_thumb_P_1642385765094
Loading... Contact Store
   Same Day Dispatch   Question Mark
Order within 1hrs and 38mins
SPECIFICATIONS:
Max. DC Output
500W
Power density
630W per litre
Model (safety certification)
SST-SX0500FCBR-A
Colour
Black (lead-free paint)
Combined +3.3V & +5V
120W
Combined +12V
499.2W
Input Voltage
90 ~ 264 Vrms
Input Frequency Range
47Hz ~ 63Hz
PFC
Active PFC(PF>0.9 at   Full Load)
Efficiency
82% ~ 85% at 20% ~ 100% loading
MTBF
100,000 hours
Operating temperature
0°C ~ 40°C
Protection
Over Current Protection
  Over Power Protection
  Over Voltage Protection
  Short Circuit Protection
  Over Temperature Protection
Connectors
1 x 24 / 20-Pin motherboard connector
  1 x 8-Pin EPS / ATX 12V connector
  1 x 8 / 4-Pin EPS / ATX 12V connector
  2 x 8 / 6-Pin PCIe connectors
  3 x SATA connectors
  2 x 4-Pin Peripheral connectors
  1 x 4-Pin Floppy connector
Cooling System
Silent 92mm fan
Form factor
SFX
Noise Level
18 dBA minimum
Dimension
125 mm (W) x 63.5 mm (H) x 100 mm (D)
  4.92" (W) x 2.5" (H) x 3.94" (D)
Weight
1.02 kg
Certification
80 PLUS Bronze
Other
GPU Support list
  Compatible with ATX12V v2.4
  • Product Name: