Home  > PC Parts  > Computer Parts  > Power Supply / PSU > Thermaltake 1200W Toughpower GF3 80+ Gold Gen 5 Fully Modular ATX 3.0 Power Supply - Snow (PS-TPD-1200FNFAGA-N)
Thermaltake 1200W Toughpower GF3 80+ Gold Gen 5 Fully Modular ATX 3.0 Power Supply - Snow (PS-TPD-1200FNFAGA-N)
1200W white PSU with active PFC, 80 PLUS Gold efficiency, 4×PCIe 6+2pin and 1×PCIe 12+4pin (600W) connectors, >17 ms hold‑up, 14 cm FDB fan, 100 k‑hr MTBF, CE/UKCA/FCC certified.
Loading... Contact Store
   Same Day Dispatch   Question Mark
Order within 8hrs and 34mins
SPECIFICATIONS:
Watts
1200W
Max. Output capacity
1200W
Colour
White
Dimension ( W / H / D )
150mm(W)x86mm(H)x160mm(D)
PFC (power factor correction)
Active PFC
Power good signal
100-150 msec
Hold up time
> 17msec
Input current
20A-8A
Input frequency range
50Hz/60Hz
Input voltage
100-240V~
Operating temperature
0°C to + 40°C
Operating humidity
20% to 85%,non-condensing
Storage temperature
-40°C to + 55°C
Storage humidity
10% to 95%, non-condensing
Cooling system
14cm FDB Fan
Efficiency
Meet 80 PLUS® Gold at 115Vac input.
MTBF
100,000 hrs minimum
Safety approval
CE/UKCA/LVD/UKCA/FCC/ICES/TUV/CB/cTUVus/BSMI/CCC/EAC
PCI-E 6+2pin
4
PCIE 12+4pin
1(600W)
Protection
OCP/OVP/UVP/OPP/OTP/SCP
  • Product Name: