Home  > PC Parts  > Computer Parts  > Memory (RAM)  > DDR4 RAM > G.Skill 32GB (2x16GB) F4-3200C16D-32GTZR Trident Z RGB 3200MHz CL16 RGB DDR4 RAM
G.Skill 32GB (2x16GB) F4-3200C16D-32GTZR Trident Z RGB 3200MHz CL16 RGB DDR4 RAM
32 GB (2 × 16 GB) DDR4 Dual-Channel kit, 3200 MT/s, 16-18-18-38 latency, 1.35 V, unbuffered non-ECC, SPD default 2133 MT/s, Intel XMP 2.0 ready – no fan included.
  • 56242_thumb_P_1596007217190
  • 56242_thumb_P_1596007228781
Loading... Contact Store
   Next Day Dispatch   Question Mark
Order within 19hrs and 23mins
G-Skill-32GB-2x16GB-F4-3200C16D-32GTZR-Trident-Z-3200MHz-RGB-DDR4-RAM-1
SPECIFICATIONS:
Memory Type
DDR4
Capacity
32GB (16GBx2)
Multi-Channel Kit
Dual Channel Kit
Tested Speed (XMP/EXPO)
3200 MT/s
Tested Latency (XMP/EXPO)
Tested Voltage (XMP/EXPO)
1.35V
Registered/Unbuffered
Unbuffered
Error Checking (ECC)
Non-ECC
SPD Speed (Default)
2133 MT/s
SPD Voltage (Default)
1.20V
Fan Included
No
Features
Intel XMP 2.0 (Extreme Memory Profile) Ready
Additional Notes
  • Prior to enabling XMP, memory kits will boot at default BIOS settings with compatible hardware.
  • Product Name: