Home  > PC Parts  > Computer Parts  > Memory (RAM)  > DDR4 RAM > G.Skill 8GB (1x8GB)F4-3200C16S-8GIS Aegis 3200MHz CL16 DDR4 RAM
G.Skill 8GB (1x8GB)F4-3200C16S-8GIS Aegis 3200MHz CL16 DDR4 RAM
8GB DDR4 3200MHz (16-18-18-38) single‑channel kit, Intel XMP 2.0 ready, 1.35V, unbuffered non‑ECC, defaults to 2133MHz/1.20V. No fan included.
  • 53047_thumb_P_1574058089967
Loading... Contact Store
   Same Day Dispatch   Question Mark
Order within 5hrs and 33mins
G-Skill-8GB-1x8GB-F4-3200C16S-8GIS-Aegis-3200MHz-DDR4-RAM-2
Capacity
8GB (8GBx1)
Multi-Channel Kit
Single Channel Kit
Tested Speed (XMP/EXPO)
3200 MT/s
Tested Latency (XMP/EXPO)
Tested Voltage (XMP/EXPO)
1.35V
Registered/Unbuffered
Unbuffered
Error Checking (ECC)
Non-ECC
SPD Speed (Default)
2133 MT/s
SPD Voltage (Default)
1.20V
Fan Included
Additional Notes
  • Prior to enabling XMP, memory kits will boot at default BIOS settings with compatible hardware.
  • Product Name: